وبلاگ در برگیرنده معرفی گل و گیاهان زینتی ست
 
 

یاس زرد

نام انگلیسی : Forsythia

نام علمی گونه : Forsythia intermedia

از خانواده : Oleaceae

 

یاس زرد - Forsythiaیاس زرد - Forsythiaیاس زرد - Forsythiaیاس زرد - Forsythiaیاس زرد - Forsythia

 

این جنس گیاهی گلدار از خانواده زیتون و بومی شرق آسیا است . یاس زرد درختچه ای خزان کننده است که به طور عمومی با ارتفاع 1 تا 3 متر رشد کرده و به ندرت تا 6 متر می رسد.

گل ها در اوایل بهار و قبل از ظهور برگ ها ظاهر می شوند و به رنگ زرد روشن هستند . در مناطق معتدل گلدهی از اواسط اسفند آغاز و تا اواسط بهار ادامه می یابد . شاخ و برگ این گیاه در پائیز ارغوانی می شود . به درستی می توان یاس زرد را نوید بهاران دانست .

ارقام جدیدی به واسطه ی بهبود و اصلاح نژاد نیز تولید شده اند که معروف ترین آنها عبارتند از:

رقم F.ovata داری رنگ زرد قناری که بسیار انبوه و پرگل است ؛ ارتفاع آن به 5/1 متر می رسد و 8 تا 10 روز از سایر یاس های زرد زودتر به گل می نشیند.

مشهورترین این ارقام،  F. intermedia  است كه به شكل بوته قوی بوده و ارتفاع آن به 5/2 ـ 3 متر می رسد.

رقم F. suspensa  رونده است و برای پای دیوارهای بلند و یا روی آلاچیق از آن می توان استفاده كرد. این رقم را می توان روی تپه ها و بلندی ها كاشت تا شاخه های آن سمت پائین سرازیر شوند.

باید توجه داشت که تمامی قسمت های این گیاه سمی بوده و قابل مصرف نیست.

نیازها :

تمامی ارقام یاس زرد مناطق آفتابی یا حداقل خیلی روشن را ترجیح می دهند و در تمامی خاک ها حتی خاک های آهکی می توانند رشد کنند ولی خاک های هوموسی برای رشد این گیاه مناسب ترند . پس از پایان گلدهی باید شاخه های پیر را هرس نمود.

افزایش :

این درختچه بوسیله قلمه ، پاجوش و خوابانیدن تکثیر می شود . بهترین فصل برای عملیات تکثیر این گیاه فصل زمستان است .

کاربرد :

این درختچه توپر را می توان بجای پوشش دیواری منازل ، پرچین ، تک بوته و یا تزئین باغچه استفاده نمود . همچنین شاخه های بریده آن برای تزئین اتاق مورد استفاده است.

 
 
 |    نوشته شده توسط : جواد حمیدی